پایانی بر چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه

پایانی بر چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه

چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه با حضور مسئولین،هنرمندان و فعالین عرصه مبارزه با مواد مخدر در تالار ایوان شمس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ابتدای مراسم محمد درمنش بیانیه هیات داوران جشنواره را قرائت کرد و بعد از آن رئیس چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه  در ابتدای مراسم گفت: مفتخرم امروز در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه که پس از ماه ها تلاش پیگیر تعداد زیادی از همکاران من در دبیرخانه این جشنواره به نتیجه رسیده است، در حضور شما مدیران، کارشناسان، هنرندان و اصحاب رسانه هستم.

فرزین رحیم نظری ادامه داد: همه ما با تخصص‌ها و فعالیت‌های متنوع اینجا گرد آمده‌ایم تا اهمیت مبارزه با آسیب اعتیاد را از طریق هنر و رسانه اعلام کنیم. امروزه آسیب اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان ها به عنوان یکی از آسیب‌های مهم اجتماعی در جهان تبدیل شده و در کشور ما نیز این آسیب به عنوان مهم ترین آسیب اجتماعی چه ازسوی مردم و چه از سوی مسئولان شناخته شده است. ما نیز پس از سال ها مبارزه با این پدیده و کسب تجربه های فراوان دریافته ایم که پیشگیری از اعتیاد، کارآمدترین راهبرد برای مبارزه با اعتیاد است و اطلاع رسانی نیز کارآمدترین روش برای پیشگیری است.

وی ادامه داد: حضور شما هنرمندان و اصحاب رسانه در این جلسه و شرکت شما در جشنواره اعتیاد و رسانه نیز گویای این واقعیت مهم است که اطلاع رسانی و استفاده از هنر می تواند نقش موثری در پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان داشته باشد.

مدیر کل روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر  گفت: چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه با وقفه ای نسبتا طولانی نسبت به دوره های قبل برگزار شد که دلایل آن را پیش تر اعلام کرده ایم. لیکن با استعانت از خداوند متعال و با پشت گری به ضور شما عزیزان و مساعدت های بی دریغ دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین دکتر جزینی قائم مقام محترم دبیر کل ستاد چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه بیش از هشت ماه پیش کار خود را آغاز کرد و تا امروز ادامه داد.

رحیم نظری ادامه داد: استقبال فوق العاده اصحاب هنر و رسانه باعث شد اختتامیه این دوره جشنواره از بهمن سال گذشته به اردیبهشت سال جاری موکول شود. آمار دقیق و تفکیک شده شرکت کنندگان در این دوره از جشنواره توسط همکاران من به اطلاع شما خواهد رسید لیکن من فقط به این نکته اشاره می کنم که بیش از ۷۰۰ اثر در زمینه های مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب در چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه داوری شدند و این که در حضور شما سروران گرامی هستیم.

وی ادامه داد: با اافتخار می گویم هنرمندان و اصحاب رسانه محترم, حضور و شرکت شما در این جشنواره نشانه تعهد شما برای کمک به امر حساس مبارزه با اعتیاد است شما با آثاری که خلق کرده و آن را در این جشنواره شرکتم داده اید، ثابت کرده اید که برای سلامت جامعه خود در برابر آسیب اعتیاد تلاش می کنید و در این مسیر گام های عملی برداشته اید. بنابراین لازم می دانم به سهم خود و از سوی دبیرخانه چهارمین جشنواره اعتیاد و رسته, همچنین از طرف روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، از تک تک شما بزرگواران تشکر و قدردانی کنم.

رحیم نظری همچنین گفت: ما بر آنیم تا از این پس جشنواره اعتیاد و رسانه به طور منظم برگزار شود و از همه هنرمندان و اصحاب رسانه دعوت می کنیم ما را در هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره یاری رسانند. زیرا این جشنواره متعلق به شماست و حضور شما به آن رونق می دهد لازم می دانم در این مجال کوتاه به راهبرد اجتماع کردن مبارزه با مواد مخدر که از سوی جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان راهبرد اصلی ستاد اعلام شده است اشاره و ارتباط مستقیم این راهبرد با جشنواره اعتیاد و رسانه را اعلام کنم. راهبرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر به معنای مشارکت همه قشرهای جامعه در مبارزه با مواد مخدر به معنای مشارکت همه قشرهای جامعه در مبارزه با این آسیب اجتماعی است.

رئیس چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه   گفت: بر مبنای این راهبرد موفقیت در عرصه مقابله با مواد مخدر و اعتیاد به آن زمانی حاصل می شوند که همه ما به مسوولیت اجتماعی خود در برابر این آسیب عمل کنیم. رسانه های گروهی علاوه بر این که به عنوان یکی از بخش های جامعه به وظیفه خود در این زمینه عمل می کنند. سایر بخش های جامعه را نیز از طریق اطلاع رسانی در این عرصه تشویق و ترغیب می کنند. بنابراین نقش رسانه های گروهی در تحقق اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر دو برابر و چه بسا چند برابر است. برگزارکنندگان جشنواره اعتیاد و رسانه می کوشند در یک تعامل همه جانبه و دائمی با هنرمندان و اصحاب رسانه. نقش مهم آنها در اجرای این راهبرد هرچه بیشتر به نمایش بگذارند و مهملی دوستانه و صمیمی برای حضور هرچه بیشتر هنرمندان در این عرصه فراهم آورند. در پایان اعلاممی کنم ما همه تلاش خود را برای هرچه بهتر برگزار شدن این جشنواره و انتخاب عادلانه آثار ارسالی به کار گرفته ایم و از بهترین و سرشناس ترین کارشناسان هر حوزه در بخش های هیات انتخاب و هیات داوران سود برده ایم.

رحیم نظری ادامه داد: لیکن بی شک هر فعالیتی دارای نقص هایی هست و ما نی خالصانه نقص خود را می پذیریم و امیدواریم شما بزرگواران آنچه را انجام داده ایم از ما پذیرا باشید و در بهتر انجام شدن امور در دوره های بعدی یاری مان کنید. در پایان لازم می دانم از زحمات تک تک سروران ارجمندم در هیات انتخاب، داوری و همکاری دبیرخانه جشنواره تقدیر و تشکر نماییم.

علیرضا جزینی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در ابتدای سخنانش در اختتامیه چهارمین جشنواره اعتیاد و رسانه ضمن تبریک اعیاد شبانیه گفت: باید با یک توجه عمومی در جامعه به مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر پرداخته شود.

وی ادامه داد: مواد مخدرجزء پنج آسیب مهم اجتماعی است که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند تا آنجا که در برنامه پنجم توسعه نیز بحث مبارزه با موادمخدر عنوان شده است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: مقام معظم رهبری همچنین در سال ۸۵ یازده سیاست را ابلاغ کردند که مبارزه با مواد مخدر در میان این ۱۱ سیاست بود. به همین دلیل هم مهمترین اقدامات ما در پیشگیری درمان و مقابله  خلاصه می شود اما مهم ترین محور پیشگیری است که تلاش های زیادی را باید در این زمینه داشته باشیم.

جزینی ادامه داد: نقش هنر و هنرمندان مهم ترین وظیفه در بحث پیشگیری شمرده می شود. هنر نیروی ارزشمندی است که می توانیم به استخدام اندیشه ها درآوریم ضمن اینکه با هنر می توانیم در زمینه پیشگیری و آموزش همگانی را تجلی بخشیم.

وی ادامه داد: برخی استان ها در زمینه همکاری با این جشنواره تلاش بسیاری کرده اند به همین دلیل می توانیم با این فرایند جشنواره بعدی را شکوفاتر برگزار کنیم.یکی از محورها برای برگزاری جشنواره اعتیاد و رسانه ایجاد افزایش جذابیت در فرآیند کاری است.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر اقداماتی که قرار است از هنر بهره بگیریم شناخت مخاطب و شناخت فرهنگ های مختلف ایران به وسیله هنرمندان است به همین دلیل این جشنواره باید به مراکز استان ها گسترش پیدا کند.

جزینی گفت: در مورد مبارزه با مواد مخدر باید به همه جا وارد شویم و از همه اقدامات، فرصت ها و ظرفیت ها بهره گیریم. همانطور که می دانید ۶۰۰ میلیارد دلار گردش مالی مواد مخدر در دنیا وجود دارد که ۳ میلیارد دلار آن منفعت مالی است که نصیب قاچاقچیان ایرانی می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۲۲۰ کارگاه آشپزخانه در ایران منهدم شد و امسال ۷۰ تن مواد مخدرکشف شده است. در این میان نباید منفعتی را که دشمنان در زمینه جنگ نرم با ما می برند را نباید نادیده انگاشت.

جزینی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۷۹۰ هزار نفر در ایران در حال درمان هستند، ۳ درصد جامعه از ۱۵ تا ۶۵ سال تحت پوشش درمانی قرار دارند و سالیانه بیش از ۳۰ تن دارو مصرف می شود و بیش از ۱۰ هزار تومان به ایران خسارت وارد می کند.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: چرا باید برخی از بانوان ما آرایشگا ها را با داروخانه اشتباه بگیرند و داروهای لاغری را که از آمستامین تشکیل شده اند خریداری کنند که آثار بسیار مخربی دارند. سال گذشته ۳ هزار نفر بر اثر مصرف این گونه داروها فوت کردند که بیشترین آمار مرگ بعد از تصادفات جاده ای است.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۷ برنامه در رسانه ملی در مورد مبارزه با مواد مخدر داشتیم  اما امسال تعداد این برنامه ها به ۹ برنامه رسیده که این آمار نشان می دهد که هنوز جریان سازی نشده است . من معتقدم برای  ایجاد موج اجتماعی برای این فرایند را باید تقویت کنیم  که پیشنهاد دادیم تا یک گروه راهبردی در صدا و سیما برای این امر ایجاد شود.  البته در سازمان صدا و سیما برنامه های گفت وگو محور در اینباره داریم اما کافی نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه آماری که از مصرف مواد مخدر در مدارس وجود دارد نگران کننده است زیرا چیزی در حدود یک درصد دانش آموزان مواد مصرف می کنند. ۷۲ درصد دانشجویان گفته اند دانشگاه ها نتوانسته اوقات فراغتشان را پر کند بنابراین یکی از وظایف اصلی قراردادن نشاط در دانشگاه ها است. باید هر فکر و تفکری که داریم کنار بگذاریم و در حفظ سلامت جوانان کوشا باشیم.

لازم به ذکر است مسئولیت اجرایی و دبیرخانه  این جشنواره بر عهده دوستان و همکاران عزیزم در شرکت پیام رسان حکمت و اندیشه بوده است:

دبیر جشنواره: جلال الدین صدری،مسئول هیات انتخاب و داوری:سید صابر امامی،دبیر اجرایی:سید احمد دانش،ارتباطات و رسانه:محسن حسن زاده،دبیرخانه:فرخ زرگریان،هماهنگی اختتامیه:حسین کیانی،مدیر تولید:بهزاد شیخ و بیش از بیست نفر از همکاران که در طول ۸ ماه فعالیت مستمر دبیرخانه حضوری فعال داشته اند.