اقتصاد دیجیتال فرصتی استراتژیک برای «تولید اشتغال آفرین» است

رونمایی و جشن امضای کتاب ساختار فکری نوین برای کسب‌و‌کارهای نوین
1400/12/24
آیین تکریم مدیرعامل شرکت مدیریت ثروت ستارگان برگزار شد
1401/02/12

فارس:

سید صابر امامی مشاور کسب و کارهای فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگار سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، گفت: بسیاری از صاحبان کسب و کار می توانند نیاز های کسب و کار خود را از طریق فضای مجازی توسعه دهند و جمع سپاری این فرصت های توسعه ای، علاوه بر افزایش بهره وری کسب و کار به توسعه اشتغال آفرینی نیز منجر می شود.

وی ادامه داد: توسعه پلتفرم هایی که فرایند های شغلی را بر بستر دیجیتال مهیا می کنند یکی از راهبردهای رسیدن سریع به اشتغال آفرینی از طریق جمع سپاری شغل در سطح ملی و بین المللی است.

وی افزود: معرفی محصول در فضای مجازی، اعتبار سنجی داده ها، تعدیل محتوا، ورود داده ها، تحقیقات و نظرسنجی ها از جمله نیازهای کسب و کارهاست که به راحتی بر بستر پلتفرم های دیجیتال قابل استقرار بوده و منجر به جمع سپاری شغل و به دنبال آن اشتغال آفرینی می شود.

نایب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اضافه کرد: امروزه متخصصان و نخبگان ما در صنعت دیجیتال علاوه بر داشتن مزیت رقابتی جدی فنی نسبت به رقبای منطقه ای،به توسعه محصولاتی رسیده اند که امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی «دانش بنیان» برای این محصولات وجود دارد و ارزش افزوده ناشی از این نوع صادرات علاوه بر ارزآوری می تواند زمینه جلوگیری از خروج متخصصان از کشور را مهیا کرده و به صورت موازی منجر به توسعه اشتغال نیز شود.

این عضو انجمن رمز ایران گفت:توسعه تولید محصولات دانش بنیان می تواند زمینه همکاری و تعامل بخش های اقتصادی و دانشگاه را نیز تقویت کند چرا که اقتصاد دانش بنیان به جریان پژوهشی کشور جهت می دهد و محصولات دانشگاهی در فرایندی به چرخه تولید دانش بنیان اضافه می شوند و این موتور پیشران بخش های دیگر اقتصاد می شود.

امامی گفت: فعالان بخش خصوصی می توانند با حرکت به سمت بهره برداری از ظرفیت های صنعت دیجیتال، علاوه بر افزایش بهره وری در سازمان صحنه گردان توسعه تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین باشند.

وی با اشاره به سهم صنعت دیجیتال در اقتصاد های پیشرو دنیا گفت: ظرفیت این بخش اقتصاد بسیار بالاست به طوریکه در برخی کشور ها بیش از 30 درصد تولید ناخالص داخلی از محل این صنایع است و این درحالیست که با وجود ظرفیت های فنی و مهندسی فراوان حجم اندکی از درآمدهای کشور ما از این حوزه است که با توجه ویژه به آن میتوان در این مسیر گام برداشت.

دیدگاه ها بسته شده است